vBulletin analytics

Aşırı Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Aşırı Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir? Kalıcı saç dökülmelerinin büyük bir bölümü saçlı deride harabiyet yapmayan ve “androjenik” olarak tanımlanan genetik ya da erkek tipi dökülmeden kaynaklanır.Bu durum kadın ve erkeklere ait tüm saç dökülmeleri içinde %95′lik kısma tekabül eder.

Saç Büyümesinin Evreleri

Saç büyümesinin anogen, katogen ve telogen olmak üzere 3 ana evresi vardır.Anogen evre, saçın aktif büyüdüğü aşamaya verilen addır. Anogen evrede saçın çoğalma, olgunlaşma ve farklılaşması gerçekleşir. Saç kökünde pigment yapımı gerçekleşir ve Saç kökünün en uzun evresidir. Katogen evre kıl köklerinin kontrollü gerileme evresidir.Aşırı Saç Dökülmesinin Nedenleri (Nelerdir?)Telogen evre ise Kılların dinlenme safhasıdır.Saç tellerinin %85′i büyüme fazında, %15′ i ise dinlenme fazındadır.Saç telinin kaybı büyüme, geçiş, ve dinlenme dönemlerinin herhangi birinde ortaya çıksa da genellikle dinlenme fazında meydana gelmektedir. Büyüme fazındakiler aniden ortaya çıkar. Kemoterapi ilaçları, haşere ilaçları nedeniyle zehirlenme, ileri derecede açlık ve radyasyona maruz kalma Bu tip dökülmenin nedenleri arasındadır. Saçların %90′ı haftalar içinde kaybedilir fakat sebep ortadan kalkınca kendiliğinden düzelir.

Aşırı Saç Dökülmesinin Nedenleri

Normalde bir insanın başında 100 bin saç bulunur. Her bir saç teli yaşam süresi dolunca dökülür ve süreci saç foliküllerinin yeni saç oluşumu takip eder. Saç sayısı sarışınlarda %10 fazla, kızıllarda ise %10 azdır. Günde 50-100 adet saç telinin kaybı normal sınırlarda kabul edilir.Saç kaybı 100-200 adede çıktığında ise bunun nedenlerinin araştırılması gerekir. 25 yaş grubundaki erkeklerin %25’inde saç dökülmesine rastlanırken, 40 yaş üzeri erkeklerde ise bu oran %50′ye kadar çıkmaktadır.

Mevsim geçişlerinde veya yoğun stresli dönemlerde saçların dökülmesi normal olmakla birlikte özellikle 1 aydan daha fazla süren ve giderek artan saç dökülmeleri telogen alopesi, traksiyonel alopesi,alopesi areata (saçkıran) ve androgenetik alopesi gibi hastalıkların belirtisi olabilir. Bir aydan fazla devam eden dökülmelerde, para biçiminde odak odak açılmalarda ve saçlı deride sivilceler ile birlikte dökülmelerin olması durumunda mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurulması gerekir.

Saç dökülmelerinin büyük bir kısmı genetik yatkınlıktan kaynaklanır.Saç dökülme genleri bazı saç köklerini erkeklik hormonuna karşı duyarlı hale getirir ve duyarlı kök androjenlere maruz kaldıkça faaliyeti durur ve saçlı deride önce seyrelme sonra kalıcı saçsızlık ortaya çıkar. Genetik yatkınlık dışında aşırı stres, hormonal bozukluklar, hamilelik sonrası dönem, menopoz dönemi,bazı ilaçların kullanımı, kronik hastalıklar,vitamin ve mineral eksikliği ile özellikle demir eksikliği saç dökülmesine yol açar.

Sık sık kuaföre gidilmesi, saçlara zararlı kimyasallar içeren boya ve şekillendiriciler uygulanması, saçtaki vitamin ve mineralleri uzaklaştıran petrol ve sodyum loril sülfat içerikli şampuanların tercih edilmesi ile saçların yüksek sıcaklıktaki fön ve maşa ile kurutulması ve şekillendirilmesi uzun vadede saç kayıplarına sebebiyet verir.

Andogenik Alopesi

Andogenik alopesi saç dökülmesinden sorumlu tutulan en önemli etkendir.Erkek tipi saç dökülme olarak da bilinen andogenik alopesi hem erkeklerde, hem de kadınlarda görülmektedir.Andogenik alopesi erkeklerde alından başlar, iki yanda belirginleşir ve başın üst kısmında belirginlik gösterir. kadınlarda ise saçın tüm alanlarında açılma şeklinde kendini gösterir.

Erkek tipi saç dökülmelerinde andogenler rol oynar ve bu tip dökülmelerin kalıtımsal alt yapısı bulunmaktadır.Ergenlik döneminde başlar ve yaşın ilerlemesiyle artış görülür. Bazı erkeklerde ileri yaşlarda başlayabilir. Bu durumun gelişiminde andogen fazlalığı veya saç dökülme geninin varlığı rol oynar. Kadınlarda testesteron yüksekliğiyle birlikte ortaya çıkan Polikistik Over Sendromu gibi durumlarda hormonal etkenlerden dolayı dökülme görülebilir.Andogen miktarı normal olsa bile saç dökülme geni mevcutsa, dökülme meydana gelebilir. Gen anne veya babadan geçebilir.

Genetik Farklılıklar

Bonn Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan ve sonuçları Nature Genetics adlı dergide yayınlanan araştırmaya göre iki genetik farklılık saç dökülmesi riskini 7 kat artırmaktadır. Bilim adamları, %80’i irsi olan ve şakaklarda başlayan, başın ön ve orta bölümlerinde devam eden erkeksi saç dökülmesine büyük oranda zemin hazırlayan kromozoma bağlı iki değişiklik saptadı.Söz konusu araştırma, androjen alıcısını kodlayan gendekinin yanı sıra 20. kromozomda farklılık tespit edilen kişilerin saçlarının dökülme riskinin diğerlerine göre 7 kat fazla olduğunu göstermiştir.

Telogen Efflizm

Birçok etken telogen efflizm denilen genel saç dökülmesine yol açar.Telogen faza giren kıl köklerinde fazlalık olur. Demir,çinko,biotin gibi besinsel eksiklikler,yüksek ateşli hastalıklar, tiroid hormonları ve kronik hastalıklar,akut kan kaybı ve bazı ilaçlar telogen efflizmaya neden olur.

Stres

Bilimsel araştırmalar stresin saç dökülmesinde önemli bir etken olduğunu doğrulamaktadır.Etki mekanizması tam olarak bilinmemekle beraber, kıl kökünü çeviren sinir hücrelerindeki kimyasal aktivite değişiminin, kıl köküne ters etki yaptığı düşünülmektedir.Uzmanlar dökülme durumunun, stres devam ettiği müddetçe süreceğini, stres azaldıktan sonra ise birkaç ay sürebileceğini belirtiyor.

Neler Yapılabilir?

Sağlıklı saçlar yüzde 88 protein ve yüzde 12 sudan oluşur. Nem ve protein dengesi bozulduğunda saçlar sağlığını kaybeder. Protein saça dayanıklılık ve şekil verirken nem, canlılık ve elastikiyet kazandırır. Bol su içmek vücudun nem dengesini içeriden destekler, protein ağırlıklı beslenmek de saç sağlığına olumlu katkı sağlar. Saç sağlığı için gerekli vitamin ve mineraller yeteri oranda alınmalıdır.Ayrıca şampuan seçiminde de dikkatli olunması gerekir.Şampuan ve saç kremlerinin önemli bir bölümü silikon bazlıdır.Silikon, saç tellerinin çevresini sararak daha parlak ve dolgun görünmesini sağlar ama saç telinin nem almasını da engeller. Kuruyan saçlar parlaklığını kaybeder ve kırıklar ortaya çıkar. Bu yüzden silikon bazlı olmayan esansiyel yağlar içeren şampuanlar kullanılmalıdır. Kaliteli şampuanlarda nemlendirici olarak gliserin yer alır. Doğal gliserin yerine sodyum loret sülfat ya da loril sülfit içeren şampuanlardan uzak durulmalıdır, zira bu maddeler saçı tahriş eder; yağlı, kepekli ve kaşıntılı bir kafa derisine yol açar.

İleri boyutlardaki erkek tipi saç dökülmesinde en kalıcı çözüm saç naklidir. Günümüzde uygulanan saç nakli teknikleri olan FUT ve FUE yöntemleriyle başarılı sonuçlar elde edilebilir. FUT yöntemi ile FUE yönteminin arasındaki tek fark saç kökü alım tekniğidir. Kanal açımı ve yerleştirme aşamaları her iki ugulama için de aynıdır.

Kadınların saç dökülmesini önlemede saçlı deriye lokal uygulanan ilaçlar, vitaminler, ağızdan alınan besin takviye tabletleri, Reversa, hair detox, saç mezoterapisine başvurulabilir. Saç dökülmesinin ciddi boyutlara ulaşması halinde saç nakli gündeme gelebilir.

Benzer Yazılar:

  1. Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri
  2. Saç Dökülmesinin Çeşitleri
  3. Saç Neden Dökülür? Etkenler Nelerdir.
  4. Kadın Saç Dökülme Nedenleri, Tedaviler
  5. Erkeklerde Saç Dökülmesinin Özgüveni Azaltığı Doğrumu

Yorum Yap

*

Tüm hakları yasal koruma altındadır. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu gereğince; siteye ait içeriğin hak sahibi ya da sahiplerinin yazılı izni alınmaksızın kopyalanması, yayınlanması ve dağıtılması yasaktır. Hak ihlaline sebebiyet verenler yasanın öngördüğü tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılır. Sitede yer alan bilgiler doktorun tıbbi tedavisinin yerine geçmez. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez.