vBulletin analytics

Kadın Saç Dökülme Nedenleri, Tedaviler

Duş aldıktan sonra saç dökülme sorunları yaşıyor yastığınızın saçla kaplanmasından şok oluyorsunuz. Saçlarınızın dökülmesi konusunda ne yapabilirsiniz? Bugüne kadar sadece erkeklerde olduğu sanılan saç dökülme sorununun size de olabildiğini görmek inanılmaz gelebilir.

Saç dökülme sorunu tüm kadınlarla ilişkilendirilemez ancak aşırı saç dökülmesi hastalığı kadınlar arasında yaygın olarak görülür.Kadın Saç Dökülme Nedenleri, Tedaviler

Saç dökülme kişide utanma, düş kırıklığı, depresyon, huzursuzluk, kişisel saygıyı zayıflatan hatta evlilik sorunlarına neden olabilir. Kişinin daha yaşlı ve özgüveni azalmasını sağlayan saç dökülmesi üzüntüyle ilişkili rahatsızlıkların artmasına da neden olur. Saçlarınız zayıfsa küme küme dökülür ya da bölge bölge kellik gözlenir. Yalnız değilsiniz. ABD’de 40 yaşın altındaki, 20 milyondan fazla kadın saç dökülmesi sorunu yaşıyor.

Eğer saçlarınız zayıflayarak dökülmeye başladıysa kararlı olun. Bununla ilgili yapabileceğiniz şeyler var. Saç dökülme sorununu tedavi eden ve önleyen birçok seçenek vardır. Bilimsel olarak çeşitli ilaçların saç dökülmesini yavaşlattığı veya aksi yönde değiştirdiği görülüyor. En yeni formüller umut vermeye devam ediyor.

Dahası saç nakli, kel olan bölgeyi küçültmek gibi cerrahi müdahaleler, saçlarınızın yeniden eskisi gibi görünmesini sağlıyor. Saç dökülmesi tedavisinin en heyecanlı anı bu andır.

Öncelikle, saç dökülme nedenini araştırın ve yapmanız gerekeni öğrenin.

Not: Saç dökülmenizin aşağıdaki nedenlerle ilgili olup olmadığını anlayın.

Genetik

Stres

Gebelik

Saç Koparma

Alopesi (Saç Dökülmesi)

İlaçlar veya Vitaminler

Yaşlanma

Hastalıklar

Kozmetik Değerler

Eğer olağandışı bir saç dökülme fark ettiyseniz kısa sürede bir doktora (Bir dermatologa) başvurun. Huzursuzluk ve depresyon gibi psikolojik sorunlarda saçların zayıflaması ve dökülmesine neden olur. Psikolojik huzursuzluklar gibi sorunların tespiti ile doğru tedavi uygulaması saç dökülmesini önler, saçlarınızın eski haline dönmesini sağlar. Doğru tanı ve tedavi için doktor veya dermatologa başvurmanız yararlı olacaktır.

Öncelikli olarak saç dökülme ardındaki gerçekleri öğrenmek için genel sağlığa dair şu sorulara yanıt verebilirsiniz.

Saç dökülmeniz ne kadar zamandır sürüyor?

Saç dökülme sorunu ne zaman başladı?

Saç dökülme kökten mi yoksa kırılmadan mı?

Yakın zamanda hastalık veya ameliyat geçirdiniz mi?

Ailenizde kellik var mı?

Hiç ilaç ve vitamin aldınız mı?

Normal beslenmeniz nedir?

Ani ve açıklanamayan kilo kaybı yaşadınız mı?

Son dönemde hamilelik, rahmin alınması ya da adet düzensizlikleri gibi sorunlar yaşadınız mı?

Ne tür saç koruma ürünleri, şampuanlar, besleyiciler, kimyasal uygulamalar kullanıyorsunuz?

Saçlarınızı şekillendirmek için ne tür araçlar kullanıyorsunuz?

Ek olarak değişikliğin fark edilmesi için birkaç yıl önce çekilmiş fotoğrafınızı da yanınızda götürün. Bu tür bilgiler doktor ya da dermatologun size daha iyi yardımcı olmasını sağlayacak. Sizin tıbbi geçmişiniz doktorunuzun problemi daha iyi tespit ederek, size yardımcı olmasını kolaylaştıracaktır. Eğer saçlarınız bilmediğiniz nedenlerle dökülüyor olabilir. Sebep basit olabileceği kadar demir eksikliği, hormonal problemler ve kompleks sorunlarda buna neden olabilir. Mümkün nedenleri anlamak ve erken tespit etmek doğru tedavi için yapılmalıdır. Saç dökülme sorununun durdurulması ve saçın korunması potansiyel tedaviler ile mümkün.

Kadın Saç Dökülme Nedenleri, Tedaviler – hürriyet

Benzer Yazılar:

  1. Saç Dökülmesi İçin Ürünler ve Tedaviler
  2. Saç Dökülmesi Sebepleri Nelerdir?
  3. Kadınlarda Saç Dökülmesinin Nedenleri

Yorumlar

  1. safiye says:

    son 5 aydır aşırı saç dök si yaşıyorum yazınızı beğendin yaşım 54

  2. aslı says:

    selam ben 16 yaşımdayım saçım çok ama çok dökülüyo neyapmalıyım kepekte çok var lüt fen yardım edin

Yorum Yap

*

Tüm hakları yasal koruma altındadır. 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu gereğince; siteye ait içeriğin hak sahibi ya da sahiplerinin yazılı izni alınmaksızın kopyalanması, yayınlanması ve dağıtılması yasaktır. Hak ihlaline sebebiyet verenler yasanın öngördüğü tüm sorumluluğu kabul etmiş sayılır. Sitede yer alan bilgiler doktorun tıbbi tedavisinin yerine geçmez. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut ilaç tedavisinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez.